Posted on

Valstis, kurās ir vairāk nekā viena valūta

Dažreiz vairākas valstis vienojas par vienotas valūtas izmantošanu. Mēs runājam par eiro. Visas eirozonas valstis uz īsu brīdi kļūst par divvalūtu nācijām eiro ieviešanas un vecās valūtas nomaiņas stadijā. Bet mēdz būt valstis, kuras nevar vienoties par vienotas valūtas izmantošanu pat vienas valsts robežās gadsimtiem ilgi… Un tad lietas var kļūst diezgan sarežģītas. Ekonomikas, tūrisma, budžeta vai reģionālu iemeslu dēļ šādas valstis ir nolēmušas saglabāt divas (vai pat vairāk) valūtas. Turpinājumā tuvāk iepazīsimies ar šīm valstīm, kurās viss ir daudz sarežģītāks nekā šeit un, kas jums var likt pienācīgāk sagatavoties savam ceļojumam!

1. Kuba

Kuba joprojām izmanto divas valūtas, pat, ja jaunā valdība, kas seko Raulam Castro, apsver iespēju kādā brīdī šo situāciju izbeigt. Tūristi maksā, izmantojot “konvertējamo peso”, kura vērtība ir balstīta uz ASV dolāru; vietējie iedzīvotāji maksājumiem izmanto “regulāro peso”, kura vērtība ir gandrīz nekas. Vietējajiem nav tiesību izmantot konvertējamo peso, un tas pats attiecas uz tūristiem, kuri nevar izmantot regulāros peso vai 850 €. Tādējādi viss valstī tiek pārdots zem divām atšķirīgām cenām, padarot lietas diezgan sarežģītas priekš visiem.

2. Ķīna

Ķīnā situācija ir nedaudz atšķirīga: visai kontinentālajai teritorijai ir sava valūta- RMB, tomēr Honkonga un Makao īsteno savu monetāro politiku. Honkongā cilvēki izmanto Honkongas dolārus, un Makao jums nākas izmantot Pataca kā maksājuma līdzekli. Turklāt RMB nav tādas pašas valūtas vērtības, neatkarīgi no tā, vai esat Ķīnas teritorijā vai ārpus tās, kas tieši saistīta ar Ķīnas monetāro politiku, kas ir ārkārtīgi izdevīga valstij, bet cilvēkiem var izraisīt galvassāpes, cenšoties izskaitļot kāds ir faktiskais valūtas maiņas kurss.

3. Panama

Atrodot labāko veidu kā piesaistīt bagātos Amerikas investorus, Panama izmanto divas valūtas. Balboa, kas tika ieviesta 1904.gadā, un ASV dolāru, ko ikviens var jebkur izmantot.

4. Butāna

Naudas vienlīdzības dēļ Butānā jūs varēsiet izmantot gan ngultrumu (oficiālo valūtu), gan Indijas rūpiju. Pat ja valsts ir pirmā, kas ir konceptualizējusi ideju par “bruto nacionālo laimi”, tas nenozīmē, ka cilvēki šeit maksājumiem izmanto savus smaidus.

5. Gvatemala

Gvatemalā oficiālā valūta ir kvetsals, taču gandrīz jebkurā vietā ir iespējams maksāt, izmantojot ASV dolāru (protams, cenas būs dārgākas). Tas ir klasisks Latīņamerikas valstu modelis (it īpaši Karību jūras reģionā), kurā amerikāņu uzņēmumu un tūristu ietekme ir radījusi šos ieradumus.

6. Lesoto

Kad valsti pilnībā ieskauj cita, labāk nebūt pārāk noraidošiem pret viņiem. Un tas tā ir attiecībā uz Lesoto, kas Dienvidāfrikā ir pilnībā anklāvs. Tādējādi, protams valstij ir sava valūta- loti, bet ikviens akceptē Dienvidāfrikas randu, citādi tas būtu ļoti, ļoti apgrūtinoši.

7. Namībija

Tas pats scenārijs kā Lesoto attiecas uz Namībiju mejores ofertas, kurā cilvēki var izmantot gan Namībijas dolāru, gan Dienvidāfrikas randu, sakarā ar to, ka Dienvidāfrika ir patiešām tuvu un tā ir daudz bagātāka.

8. Tuvalu

Tā kā valsts ir pārāk maza, lai tās valūta patiešām varētu būt svarīga, Tuvalu cilvēki ir nolēmuši pieņemt dubultas valūtas sistēmu. Tādējādi jūs varat izmantot Tuluvas dolāru vai maksāt par saviem pirkumiem ar Austrālijas dolāriem. Būtībā tas nav īsti svarīgi, jo Tuvalu dolāra vērtība precīzi atbilst Austrālijas valūtas vērtībai. Uz monētām atšķirīgas ir tikai sejas, un tāpēc abas valūtas ir pilnībā pieņemtas.